Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny

Wymagane dokumenty:

1) Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny – druk do pobrania

2) w przypadku rodzica - oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;

3) w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej - oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;

4) w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka - oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;

5) w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

 

W przypadku osób nieposiadających numeru PESEL, składając wniosek o przyznanie Karty, poza wyżej wymienionymi dokumentami, przedstawia się oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do przyznania Karty, w szczególności:

1) w przypadku rodzica - dokument potwierdzający tożsamość;

2) w przypadku małżonka rodzica - dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa; 

3) w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia - akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość; 

4) w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia - dokument potwierdzający tożsamość;

5) w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia - dokument potwierdzający tożsamość.

 

W przypadku cudzoziemców mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, składając wniosek o przyznanie Karty, poza dokumentami, o których mowa wyżej, okazuje się dokument potwierdzający prawo do zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zmiana danych zawartych w Karcie oraz zmiana miejsca zamieszkania skutkująca zmianą gminy wymaga przyznania nowej Karty. 

 

Od 1 stycznia 2018 r. Karta Dużej Rodziny dostępna jest w dwóch formach: tradycyjnej (tj. plastikowej) i elektronicznej (tj. na urządzeniach mobilnych). 

 

Opłaty:

Karta Dużej Rodziny jest przyznawana bezpłatnie.

Uwaga: W przypadku gdy członkowi rodziny wielodzietnej wydana została wcześniej karta elektroniczna,  a o kartę tradycyjną wnioskuje później, jest zobligowany do opłaty 10 zł. 

Wydanie duplikatu Karty podlega opłacie w wysokości 15 zł.

 

Ulgi:

Jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności, w szczególności dotyczące sytuacji materialnej lub zdrowotnej rodziny wielodzietnej, burmistrz może, na umotywowany wniosek, zwolnić członka rodziny wielodzietnej z ponoszenia ww. opłat.

 

Miejsce złożenia dokumentów:

Urząd Miejski w Śremie 

Pion Administracyjno-Organizacyjny

Zespół Obsługi Klienta, pok. nr 01 (parter)

Pl. 20 Października 1

63 – 100 Śrem

 

Termin załatwienia sprawy:

W terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Gmina po rozpatrzeniu wniosku zamawia wydruk Karty Dużej Rodziny, a następnie oczekuje na dostarczenie gotowej Karty. Karty Dużej Rodziny dostarczane są do gminy w terminie do 60 dni przez podmiot, który drukuje Karty Dużej Rodziny.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku możliwe jest automatyczne wyświetlanie karty w aplikacji mObywatel. Nie trzeba oczekiwać na dostarczenie tradycyjnej formy Karty Dużej Rodziny (jeżeli o nią wnioskowano), aby korzystać z uprawnień.

Wnioskodawca otrzyma zawiadomienie sms na wskazany we wniosku nr telefonu komórkowego o możliwości odbioru tradycyjnej formy Karty Dużej Rodziny.

 

 

Komórka odpowiedzialna:

Pion Administracyjno-Organizacyjny

tel. 61 28  47 122

 

Tryb odwoławczy:

Nie ma zastosowania

 

Dodatkowe informacje:

 Karta jest przyznawana:

1) rodzicowi oraz małżonkowi rodzica - na czas nieokreślony;

2) dziecku w wieku do ukończenia 18. roku życia - do ukończenia 18. roku życia;

3) dziecku powyżej 18. roku życia - odpowiednio do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, lub do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce;

4) dziecku legitymującemu się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku powyżej 18. roku życia - na okres ważności orzeczenia;

5) dziecku umieszczonemu w rodzinnej pieczy zastępczej - na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;

6) osobie przebywającej w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - odpowiednio do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, lub do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki w danej placówce, zgodnie z oświadczeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 4 pkt 4, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia.

 

W przypadku cudzoziemców mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Karta jest przyznawana odpowiednio na okres, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy, nie dłużej jednak niż na okres wynikający z dokumentu potwierdzającego prawo do zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Od 1 stycznia 2019 r. Karta Dużej Rodziny przysługuje także rodzicom i małżonkom rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.

 

W dniu 25 maja 2021 r. ogłoszona została ustawa z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o Karcie Dużej Rodziny, ustawy o informatyzacji  działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (poz. 952). Nowelizacja ta wprowadziła zmiany w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.

Z dniem 9 czerwca 2021 r. wszystkie aktywne Karty uzyskały formę elektroniczną. Każdy posiadacz aktywnej Karty (niezależnie, czy posiada Kartę w formie tradycyjnej, elektronicznej, czy obu) – może wyświetlać ją w aplikacji mObywatel.
Rodzice i małżonkowie rodziców mogą wyświetlać Karty pozostałych członków rodziny.
Osoby, które nie mają dostępu do aplikacji mObywatel (np. cudzoziemcy), pozostają przy kartach tradycyjnych. 
 
Wytworzył:
Barbara Czaplicka
(2023-03-03)
Udostępnił:
Wartecki Adrian
(2014-06-17 12:56:52)
Ostatnio zmodyfikował:
Projs Julia
(2024-08-09 14:35:55)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki